czwartek, Kwiecień 19, 2018
Strona główna > Laminaty foliowe > Na czym polega laminowanie?

Na czym polega laminowanie?

laminaty foliowe

W poligrafii laminowanie oznacza połączenie powierzchni zadrukowanej z transparentną folią wykonaną z tworzywa sztucznego na maszynie zwanej laminówką. Spośród mnogich sposobów na wykonanie laminowania wyróżnić można kilka najpopularniejszych:

Laminowanie klejowe na gorąco to technologia najbardziej powszechna i częsta. Laminaty foliowe łączy się z klejami, w których skład wchodzą rozpuszczalniki organiczne, jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, utrwalane poprzez wilgoć, czy aplikowane w podwyższonej temperaturze.

Laminaty foliowe są przeważnie o ok. 1 cm krótsze niż szerokość druku. Na folie nakłada się cienką i równomierną warstwę kleju. Następnie przechodzi ona przez tunel suszący, gdzie pod wpływem ciepłego podmuchu powietrza dochodzi do odparowania wszelkich rozpuszczalników. Następnie folia przedostaje się pomiędzy dwa cylindry kalandrujące gdzie podawane są także zadrukowane arkusze. Ważne, aby były ułożone “na zakładkę” tak, by folia nie przykleiła się do cylindra. Jeden z cylindrów (metalowy) osiąga wysoką temperaturę i wraz z drugim (gumowym) powodują sprasowanie laminatu foliowego z zadrukowanym arkuszem bez ryzyka pojawienia się pęcherzyków powietrza pomiędzy warstwami.
Zalaminowany produkt schnie w temperaturze pokojowej, po czym zwijany jest na zwój, lub cięty na właściwe arkusze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.